Podcast – od czego zacząć i jak się przygotować do nagrania pierwszego odcinka?

W czasie studiów, na zajęciach dotyczących zarządzania projektami usłyszałem pewne stwierdzenie. Mianowicie, wykładowca porównał podejście Polaków i Japończyków do inwestycji. Jeżeli mamy wykonać projekt w ciągu roku to Japończyk siedem miesięcy będzie się zastanawiał jak to zrobić, a przez miesiąc będzie to robił. Polak będzie myślał przez dwa miesiące, a następnie przez czternaście będzie to wdrażał w życie. Coś jest na rzeczy, dlatego powinieneś zrobić wszystko, aby w przypadku nagrywania podcastów być jak Japończyk. Dobre przygotowanie się do tego projektu zaoszczędzi Ci wiele nerwów i oddali widmo porażki.

Spis Treści

Podcast – od czego zacząć i jak się przygotować do nagrania pierwszego odcinka

Planowanie – jak zacząć podcast? Czyli co, po co i dla kogo?

Nim zaczniesz nagrywać podcast, musisz odpowiedzieć sobie na trzy kluczowe pytania. Znając odpowiedź na nie, łatwiej będzie Ci dążyć do zamierzonego celu. Pytania o których wspomniałem wcześniej brzmią następująco:

  • Jakiej tematyki będą dotyczyły moje odcinki podcastu?
  • Dlaczego w ogóle chcę nagrywać podcast?
  • Do jakiej grupy docelowej chcę dotrzeć?

Jaki wybrać temat podcastu?

Tematyka podcastu wydaje się mieć fundamentalne znaczenie. Musi ona być interesująca i wnosząca pewną wartość. W końcu nikt nie słucha podcastów z nudy. Mają one przyczynić się do poznania ciekawych faktów, do nabycia nowych umiejętności czy też do rozrywki. Jaka ta tematyka by nie była, powinna wnosić coś wartościowego do życia słuchacza. To najlepszy przepis na zjednanie sobie wiernych fanów.

W mojej opinii dobrze, żeby tematyka była powiązana z zainteresowaniem podcastera. Oczywiście nie musi to być regułą, niemniej zupełnie inaczej słucha się kogoś kto znakomicie odnajduje się w danym zagadnieniu. Pierwszy odcinek przyniesie nam sporo stresów, lepiej trzymajmy się tematu, który jest nam dobrze znany. Czuć wówczas to podekscytowanie, pewność siebie i doświadczenie, które zaraża innych. Z tego względu zachęcam Cię do szukania takiego obszaru, który będzie dawał Ci dużo satysfakcji.

Skoro już masz swój temat, odpowiedz sobie teraz na kolejne pytanie.

Dlaczego w ogóle chce nagrywać podcast?

Dlaczego w ogóle chce stworzyć swój podcast? – powodów dla których ktoś chce nagrywać podcast może być wiele. Najgorsza sytuacja jest wówczas, gdy ktoś chce zrobić podcast ale nie wiedząc właściwie po co. Powodem dla którego ludzie nagrywają swoje audycje może być np. chęć pogłębiania własnej wiedzy, przeprowadzanie wywiadów z ciekawymi ludźmi, radość z dzielenia się wiedzą z innymi, propagowanie zdrowych nawyków, chęć zarobku czy też poczucie docenienia. A to wszystko możemy osiągnąć dzięki nagrywaniu podcastów. Nie ważne jaki ten powód jest, ale ważne żeby był. Będzie to dla nas dodatkowa motywacja do działania. Jednocześnie utrwali nas w przekonaniu, że czas spędzony na przygotowywaniu materiałów nie idzie na marne.

Do jakiej grupy docelowej chce dotrzeć?

Jest to nie mniej ważne pytanie od dwóch poprzednich. Dzięki określeniu grupy docelowej, będziesz mógł przygotować scenariusz najlepiej dostosowany do swoich słuchaczy.

Również nie mniej ważna jest nazwa podcastu, powinna być chwitliwa, łatwo zapadająca w pamięć. Na niej możemy następnie oprzeć swoją stronę internetową.

I co nadal chcesz zrobić własny podcast? 🙂 Jeżeli tak, zapraszam Cię do dalszej lektury!

Podcast – od czego zacząć i jak się przygotować do nagrania pierwszego odcinka

Scenariusz i jego znaczenie w nagrywaniu podcastu

Wyobrażasz sobie film lub sztukę teatralną nakręcone bez scenariusza, gdzie cała gra aktorska jest jedną wielką improwizacją? Szanse na sukces takiego “dzieła” byłyby raczej nikłe. W przypadku podcastu jest podobnie.

Przygotowanie dobrego scenariusza odgrywa kluczową rolę w całym procesie tworzenia podcastu. Wiele rzeczy można dopracować i poprawić. Nagranie można edytować, sprzęt można wymienić, pomieszczenie można wygłuszyć, jednak na nic się to zda, jeżeli scenariusz będzie mało atrakcyjny i nieprzykuwający uwagi.

Poniżej znajdziesz kilka wskazówek na które warto zwrócić uwagę przygotowując scenariusz odcinka.

  • Miej kilka sztampowych pomysłów na odcinek – w szczególności przygotuj bardzo przykuwający uwgę pierwszy odcinek podcastu. Możesz prowadzić monolog dotyczący praktycznych wskazówek, wywiad z ciekawym gościem, sesję Q&A na bazie otrzymanych od słuchaczy pytań czy też odcinek w którym będziesz dzielił się własnymi doświadczeniami. Dla każdej z tych form powinieneś mieć opracowany schemat postępowania. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziesz mógł go powielać przy nagrywaniu kolejnego odcinka. Ułatwi Ci to pracę i zaoszczędzi czas.
  • Przygotuj konspekt, ale nie wypisuj każdego słowa – scenariusz powinien nakreślać to o czym chcesz rozmawiać, tak aby nagranie było płynne, bez zbędnych przerywników. Podziel swój podcast na najważniejsze elementy tj. wstęp, blok sponsorowany, rozmowę z gościem czy konkurs dla słuchaczy. Łatwe poruszanie się po konkretnych zagadnieniach sprawi, że będziesz brzmiał pewnie i profesjonalnie. Unikaj jednak przygotowywania całych wypowiedzi i czytania z kartki każdego słowa. Może to dać efekt nienaturalności, braku autentyczności, co w efekcie zniechęci słuchaczy.
  • Miej pod ręką najciekawsze fakty i gotowe stwierdzenia – jeżeli będziesz bazował na statystykach to miej je przygotowane w czytelny sposób, tak żebyś nie musiał w czasie nagrywania dociekać o co w tych cyfrach chodzi. To samo tyczy się anegdot, metafor czy żartów, których planujesz użyć w czasie audycji. Profesjonalni prezenterzy telewizyjni używają wielu sformułowań, których po prostu wyuczyli się przed występem. Działaj podobnie. Pamiętaj żeby utrzymywać wysoką jakość treści.
  • Sugeruj się opinią swoich słuchaczy – nikt lepiej Ci nie doradzi jak Twoi słuchacze, w końcu to dla nich tworzysz swoje treści. Jeżeli brakuje Ci weny sięgnij po ich opinie. Na pewno znajdą się wśród nich sugestie i propozycje na kolejne odcinki.
  • Prowadź notatnik w którym będziesz zapisywał pomysły – myśli są ulotne dlatego warto mieć pod ręką miejsce w którym będziemy gromadzić przychodzące nam do głowy pomysły. Może to być aplikacja w telefonie czy tradycyjny mini-kalendarz. Ważne żebyś miał do niego łatwy dostęp. Pomysł na nowy odcinek może zrodzić się w najmniej oczekiwanej sytuacji.

Jakie pomieszczenie wybrać do nagrywania?

Zanim zaczniesz nagrywać przemyśl w jakim miejscu chcesz to zrobić. Będzie to miało bezpośredni wpływ na jakość audio. Oczywiście najlepiej gdybyśmy dysponowali wyciszonym studiem, które będzie tłumiło wszelkie zbędne dźwięki i zapewniało odpowiednią akustykę. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Jeżeli nie mamy przygotowanego pomieszczenia pod studio nagraniowe to zróbmy chociaż wszystko, aby ograniczyć skutki jego braku. W przypadku fatalnej jakości nagrania nawet montaż i edycja audio mogą nam nie pomóc, dlatego jest to bardzo istotny punkt. W tym celu:

  • ogranicz do maksimum dźwięki z otoczenia – pies sąsiada, ruch uliczny, kłótnia domowników to wszystko będzie słyszalne na twoim nagraniu. Jeżeli nie masz dobrych warunków w domu, poszukaj innego pomieszczenia. Wcale nie musi być ono duże, może to być biuro w pracy, schowek, spiżarka, piwnica.
  • zadbaj o odpowiednią akustykę – odpowiednia akustyka sprawi, że pogłos i szum będzie mniej słyszalny, a Twój głos wyraźniejszy. Z kolei to co będzie nam przeszkadzało to płaskie powierzchnie powodujące odbicie się fal dźwiękowych. W przypadku braku wyciszonego studia, dobrze sprawdzi się małe pomieszczenie z wyłożonymi na ścianach kocami, szafa z ubraniami czy pokój z meblami i książkami. Będą one tłumić i łamać fale dźwiękowe. Nie sprawdzą się natomiast duże otwarte przestrzenie, czy puste pomieszczenia.

Jak nagrać pierwszy odcinek podcastu? Czy potrzebujesz profesjonalnego sprzętu aby zacząć?

Profesjonalny sprzęt oczywiście nie zaszkodzi i będzie miał na pewno przełożenie na jakość nagrania, nie powiedziałbym natomiast, że jest on niezbędny na początku naszej przygody z podcastingiem. Możesz zadać pytanie przy pomocy jakiego sprzętu nagrywać podcast? Nie potrzebujesz w cale wysokiej jakości mikrofonu. Na dobrą sprawę możliwe jest wręcz nagrywanie podcastu telefonem. Oczywiście jest to tylko tymczasowe rozwiązanie i wraz z rozwojem naszej podcastowej twórczości powinniśmy myśleć o nabywaniu bardziej profesjonalnego sprzętu. Nie stawiaj sobie zbyt wysoko poprzeczki gdy nagrywasz pierwszy odcinek.

Z całego sprzętu, kluczową rolę będzie odgrywał oczywiście mikrofon. Mikrofony możemy podzielić wg kierunkowości:

  • jednokierunkowe (kardioidialny, superkardioidialny) – cechuje je większa czułość na dźwięk dochodzący bezpośrednio z przodu mikrofonu;
  • dwukierunkowe (np. ósemkowy) – odbiera dźwięki z dwóch przeciwstawnych kierunków. Dobrze sprawdzi się podczas nagrywania wywiadów;
  • wielokierunkowe (dookólne) – zbiera dźwięk po równo z każdej strony. Powszechnie stosowane są w telefonach komórkowych.

Każdy z wyżej wymienionych mikrofonów ma inne właściwości i lepiej sprawdzi się w określonych warunkach. Na potrzeby podcastingu najlepiej używać mikrofonów jednokierunkowych. Cechują się one większą czułością na dźwięk dochodzący bezpośrednio z przodu mikrofonu. Pozwala to na ograniczenie szumów i pogłosów z otoczenia. Jeżeli wiemy, że nasza produkcja podcastów będzie w głównej mierze oparta o prowadzenie wywiadów to warto również rozważyć zakup mikrofonu dwukierunkowego.

Z własnego doświadczenia mogę polecić sklep Thomann – gdzie znajdziecie mnówstwo sprzętu i dziesiątki opini klientów z całego świata do większości popularnych produktów.

Jeżeli mamy już wybrany mikrofon, zastanówmy się jak właściwie odbywa się nagranie podcastu?

Do nagrywania dźwięku możemy użyć darmowego programu Audcity, jeżeli nagrywamy swój podcast na telefonie, możemy użyć aplikacji Anchor. Istnieją również strony internetowe dzięki którym zarejestrujesz swoje audycje jak np. Zencastr. Jesteś gotowy aby zrobić odcinek podcastu?

Montaż podcastu – robić samemu czy zlecić to profesjonaliście?

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby montować podcast samemu. Tak samo jak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby samemu naprawiać samochód. Mimo wszystko jednak zdecydowana większość z nas woli skorzystać z usług mechanika.

Podobnie sytuacja wygląda z montażem podcastów. Osoba zajmująca się profesjonalną edycją audio prawdopodobnie zrobi to dużo szybciej i dokładniej od Ciebie. Zamiast tracić czas na zabawę w montażystę, lepiej skupić się na przygotowaniu dobrego i wartościowego materiału dla swoich słuchaczy. Ostatecznie zaprocentuje to w dłuższym terminie.

Zapraszam Cię do skorzystania z darmowej próbki audio. Podeślij mi swój plik a obrobię fragment Twojego nagrania zupełnie za darmo.

Przyjrzyjmy się bliżej plusom i minusom jednego i drugiego rozwiązania

Czas – jak to mawiają czas to pieniądz. Dzięki pracy profesjonalnego montażysty sporo go zaoszczędzisz Robiąc montaż samemu musisz zakładać, że mniej czasu będziesz mógł poświęcić czas rodzinie, bieżącym sprawą czy aby nagrywać nowe odcinki.

Doświadczenie – montażysta zajmuje się edycją audio bezustannie. Zna programy, doskonali swoje umiejętności, szuka sposobów na optymalizację pracy. Z tego powodu niemal pewne jest, że zawodowiec wykonana pracę lepiej od Ciebie i w krótszym czasie.

Koszt– oczywiście za profesjonalny montaż trzeba zapłacić. Z drugiej strony, usługa taka może stanowić koszt prowadzenia działalności. Ogranicza ona również Twoje wydatki związane z dostępem do profesjonalnego oprogramowania.

Wiarygodność – korzystając z usług montażysty posiadającego mnóstwo dobrych opinii w swoim portfolio masz niemal gwarancję, że usługa Cię nie rozczaruje. Co do wyników Twojej własnej pracy obawiam się, że może być różnie. W szczególności, gdy dopiero zaczynasz przygodę z podcastingiem.

Inne przydatne wiadomości

Tworzenie okładki podcastu

Oprócz dobrego scenariusza, tematu podcastu, chwytliwej nazwy podcastu, dobrej jakości dźwięku, planu na nagrania kolejnych odcinków podcastu, ważne jest również stworzenie wyjątkowej okładki podcastu. Ale co jeśli nie masz uzdolnień graficznych? Z pomocą przyjdą portale dla freelanceerów jak polski useme, czy zagraniczny FIverr. Zlecisz tą pracę grafikowi, a spośród sporej konkurencji skorzystasz z usługi uszytej na Twoją miarę.

Publikacja nagrań – czyli gdzie słuchać podcastwów?

Zacząłeś nagrywać własny podcast, uzyskujesz pozytywny odzew, jesteś zainspirowany do tworzenia kolejnych treści. Może czas zastanowić się jak wykorzystać swój podcast do zarabiania pieniędzy?

Podsumowanie

Marzysz aby zacząć nagrywać swój własny podcast? Stare porzekadło mówi, że “najtrudniejsze są początki”. Nie inaczej jest w przypadku produkcji podcastów. Z dużym prawdopodobieństwem możesz być niezadowolony z pierwszych efektów, jednak z odcinka na odcinek będziesz nabierał wprawy i obycia z tą sztuką. Warto jednak dołożyć starań, aby cały proces twórczy był w jak najlepiej zorganizowany. Zwiększy to Twoje szanse na stopniowe poszerzanie swojego grona odbiorców. Ważne abyś zastanowił się jak często chcesz udostępniać nowe odcinki, regularność jest bardzo ważna. Pamiętaj, że nie potrzebujesz na początku podcastowej drogi wysokiej jakości mikrofonu i nie zamartwiaj się nadmiernie gdy tworzysz swój pierwszy odcinek, przy kolejnych skorygujesz powstałe błędy. Możesz zacząć nagrywać własny podcast! Jeżeli masz jakieś pytania zapraszam Cię do kontaktu.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

1. Jak często powinienem publikować nowe odcinki podcastu?

Zależy to od twojej strategii i możliwości. Możesz decydować się na cotygodniowe, dwutygodniowe lub miesięczne wydawanie nowych odcinków. Ważne jest, aby być konsekwentnym i dostarczać regularnie nowe treści, aby utrzymać zainteresowanie słuchaczy.

2. Czy muszę mieć własną stronę internetową, aby zrobić podcast?

Posiadanie własnej strony internetowej nie jest konieczne, ale może być bardzo pomocne. Strona internetowa umożliwia promowanie twojego podcastu, udostępnianie dodatkowych materiałów, takich jak notatki czy linki do omawianych tematów, oraz budowanie społeczności wokół podcastu.

3. Co powinienem zrobić przed nagrywaniem pierwszego odcinka podcastu?

Przed nagrywaniem pierwszego odcinka podcastu warto zrobić kilka rzeczy. Przygotuj plan lub scenariusz odcinka, upewnij się, że masz odpowiednie sprzęt nagrywający, zarejestruj nazwę podcastu i przygotuj grafikę lub logo. Pamiętaj również o testowaniu nagrywania i edytowaniu dźwięku przed właściwą produkcją.

4. Gdzie mogę udostępniać odcinki podcastu?

Istnieje wiele platform, na których możesz publikować swoje odcinki podcastu, takie jak Apple Podcasts, Spotify, Google Podcasts, czy SoundCloud. Wybierz platformy, które są popularne wśród słuchaczy podcastów i które są łatwe w obsłudze.

5. Dlaczego warto słuchać podcastów?

Słuchanie podcastów może być świetnym sposobem na naukę nowych rzeczy, poszerzenie wiedzy, rozrywkę czy inspirację. Podcasty są również doskonałym towarzyszem podczas podróży, treningów czy codziennych czynności. Dają możliwość dostępu do różnorodnych treści i opinii, które mogą poszerzać horyzonty i umożliwiać słuchaczom zgłębianie interesujących tematów.

6. Czy można wykorzystać swój podcast do zarabiania pieniędzy?

Tak, podcast można wykorzystać do zarabiania pieniędzy poprzez reklamy, sponsorów, patronat, sprzedaż produktów/usług oraz crowdfunding.

Sprawdź również pozostałe artykuły