Nagrywanie podcastu telefonem – czy jest możliwe?

Telefon to niezastąpione narzędzie, ułatwiające nam życie niemal w każdym obszarze. Dzięki niemu możemy płacić rachunki w banku, sprawdzać wiadomości czy korzystać z social mediów. Jeżeli chciałeś zarejestrować swoją pierwszą audycję to pewnie zastanawiałeś się czym nagrać podcast? Dzisiaj sobie odpowiemy na pytanie czy możliwe jest nagrywanie podcastów przy wykorzystaniu telefonu?

Spis Treści

nargywanie podcastu telefonem
Telefon – najlepszy rejestrator podcastów na początek

Czy nagrywanie podcastu telefonem ma sens?

Jeżeli chcesz stworzyć swój podcast to nagrywanie podcastów telefonem oczywiście ma sens! Jednak może się nasunąć pytanie po co w ogóle nagrywać swój podcast smartfonem? Przyjrzyjmy się na początek jak to wygląda w przypadku fotografii. Czy początkujący fotograf zaczyna od kupienia profesjonalnego sprzętu? Przeważnie nie. Pierwsze szlify i doświadczenia zdobywa wykorzystując to co ma pod ręką, czyli telefon komórkowy (którym z resztą można zrobić całkiem przyzwoite zdjęcia), a ten oprócz robienia dobrych zdjęć, pozwala nagrywać dźwięk.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku produkcji podcastów. Najtrudniej będzie nam nagrać pierwszy odcinek ale jeżeli mamy już pomysł i dopiero chcemy rozpocząć naszą przygodę z podcastingiem to wydawanie dużych pieniędzy na profesjonalny sprzęt niekoniecznie będzie najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza gdy dysponujemy ograniczonym budżetem.

Na początku lepiej jest skorzystać z najprostszych i najtańszych rozwiązań. Dzięki takiemu podejściu zdobędziemy cenne doświadczenie, a nasze finanse nie ucierpią jeżeli okaże się, że tworzenie podcastu nie jest naszym powołaniem. Oczywiście nie jest to rozwiązanie na dłuższą metę. Gdy będziemy już widzieć efekty naszej pracy i będziemy przekonani, że chcemy rozwijać się w tej profesji wówczas warto rozważyć kupno bardziej profesjonalnego sprzętu. Ale od czego w ogóle rozpocząć nagrywanie podcastu?

Jeżeli chcesz zrobić podcast, a jesteś na początku swojej drogi – sprawdź ten artykuł.

Nagrywanie podcastu w telefonie – na co zwrócić uwagę?

Pierwsza sprawa już za nami – chcesz nagrać podcast! Wydaje się, że produkcja audycji z wykorzystaniem telefonu komórkowego nie powinna być niczym skomplikowanym. Generalnie tak jest, jednak warto zadbać o pewne detale, które poprawią jakość wydobywanego dźwięku zanim zaczniesz nagrywać własny podcast. Pamiętaj najtrudniej jest zarejestrować pierwszy odcinek podcastu, potem idzie z górki!

Zadbaj o akustykę pomieszczenia

Podczas nagrywania podcastów ważna jest akustyka pomieszczenia jest bardzo ważna przy rejestracji dźwięku. Chociaż nie jesteśmy w stanie wyeliminować całkowicie pogłosu to zróbmy wszystko, aby był on jak najmniejszy. Pozwoli to na lepsze wyeksponowaniem jakości otrzymywanego dźwięku i ograniczy konieczność montażu podcastu. W tym celu:

  • Wybierz możliwie najcichsze pomieszczenie. Nie nagrywaj w takich pomieszczeniach skąd dobiegają odgłosy innych osób, ruchu ulicznego, urządzeń i innych dźwięków. Będą one zakłócać Twoje nagranie psując tym samym efekt Twojej pracy. Jakość dźwięku ma ogromne znaczenie.
  • Unikaj przestrzeni pozbawionych rzeczy. Jeżeli nie mamy wyciszonego studia to różne rzeczy umieszczone w miejscu nagrań będą Twoim sprzymierzeńcem. Pochłoną one wydobywające się dźwięki ograniczając w ten sposób pogłos. Meble, książki, zasłony, kanapa wszystko to będzie powodowało łamanie fal dźwiękowych i wpłynie korzystnie na jakość nagrywanego dźwięku.
  • Znajdź małe pomieszczenie. W przypadku nagrywania podcastu od dużych przestrzeni lepiej sprawdzą się małe pomieszczenia. Jeżeli masz w domu kantorek, spiżarkę lub pojemną szafę to śmiało możesz z nich skorzystać. Najlepiej zawieś na ścianach takiego pomieszczenia koc lub firany, które będą dodatkowo tłumić dźwięki.
  • Nie nagrywaj mając ścianę na wprost siebie. Unikając nagrywania bezpośrednio w stronę ściany ograniczysz efekt odbicia.

Akustyka pomieszczenia odgrywa ogromną rolę w szczególności podczas nagrywania podcastu przy pomocy telefonu. Spowodowane jest to tym, że smartfony wykorzystują mikrofony dookólne, które w równym stopniu rejestrują dźwięki z wielu kierunków. Ma to istotny wpływ na odbieranie szumów i pogłosu z otoczenia. A zależy nam aby nagrywać dźwięk wysokiej jakości.

Mikrofon – czy istnieją mikrofony USB do telefonu?

Większość telefonów komórkowych wyposażonych jest w mikrofony dookólne (mikrofony kołowe). Mikrofony dookólne nagrywają dźwięk mniej więcej po równo z każdej strony. W wielu sytuacjach będzie to zaletą, jednak w przypadku tworzenia podcastu zbieranie wszystkich dźwięków z otoczenia będzie utrudniało nam pracę. Jednak na początku przygody nie jest Ci potrzebny najlepszy mikrofon.

Mikrofon dookólny ponadto nie rejestruje dźwięków idealnie tak samo z każdej strony. Warto przeprowadzić prosty test, który podpowie nam jak powinniśmy ustawić telefon przed nagraniem podcastu. Uruchom rejestrator dźwięku na telefonie i mówiąc przez cały czas, obracaj telefonem w pionie i w poziomie, w przód i w tył. Odsłuchując później nagrania, będziesz słyszał różnicę w jakości dźwięku przy konkretnym położeniu telefonu.

Do nagrywania mowy lepiej sprawdzi się mikrofon usb kierunkowy , który za stosunkowo niewielkie pieniądze możemy dokupić do naszego smartphona. Mikrofon taki podłączymy przy wykorzystaniu standardowego gniazda minijack 3,5 mm lub gniazdka USB-C, gdy nasz telefon nie jest wyposażony w gniazdo typu minijack.

Jak zamontować telefon w celu nagrywania podcastu?

Wiemy już gdzie powinniśmy nagrywać podcast i jaką rolę odgrywa mikrofon. Nasuwa się pytanie jak dokładnie nagrywać podcast smartfonem czyli jak trzymać telefon w trakcie nagrywania. Najwygodniejszą opcją byłoby zakupienie ruchomego ramienia, które pozwoli na trzymanie telefonu w wygodnej dla nas pozycji. Zaletą takiego ramienia jest także to, że nie będziemy rozpraszali się technicznymi aspektami w czasie nagrywania. W końcu podcast musi być merytoryczny, dlatego warto skupić się w 100% na jakości przekazu.

Jeżeli jednak na razie nie chcemy inwestować pieniędzy w sprzęt, nasz telefon możemy położyć na szafce, wsadzić do kubka lub wykorzystać drewniany uchwyt na telefon, który za niewielkie pieniądze nabędziemy w internecie lub IKEA.

Jaka jest najlepsza aplikacja pozwalająca nagrywać podcasty? Jak nagrać podcast online?

Do nagrywania podcastów polecam aplikację Anchor, który pozwala rejestrować podcasty z dobrą jakość dźwięku. Także publikuj swój pierwszy odcinek podcastu i bierz się za nagrywanie kolejnych odcinków.

Udało mi się nagrać podcast – najlepsze platformy do publikowania.

Jeżeli jesteś posiadaczem Iphone możesz skorzystać z aplikacji Apple Podcasts, kolejnymi są Spotify, czy Google Podcasts.

Podsumowanie

Zawsze chciałeś nagrywać własny podcast? Jednak odwlekałeś decyzję o stworzeniu swojego pierwszego podcastu z uwagi na brak sprzętu i obawy przed złą jakością nagrania to niepotrzebnie. Aby nagrać pierwszy odcinek nie potrzebujemy profesjonalnego studia. Jeżeli posiadasz smartfona, to możesz za darmo nagrywać dźwięk. Wykorzystanie telefonu komórkowego przy nagrywaniu podcastów jest na pewno dobrym rozwiązaniem. Pozwoli Ci ono zdobyć cenne doświadczenie i utwierdzi Cię w przekonaniu, że to co robisz ma sens. Ponadto zawsze możesz skorzystać z profesjonalnych usług zajmujących się obróbką i edycją podcastów, dzięki czemu jakość Twojego nagrania będzie jeszcze lepsza.

Pamiętaj nagrywanie podcastu pozwala na rozwój osobisty, publikacja materiałów na Google Podcasts, Apple Podcasts i Spotify umożliwi Ci dotarcie do szerokiego grona słuchaczy. Trzymam kciuki że podcast który chcesz nagrywać odniesie sukces!

Sprawdź również pozostałe artykuły