Jak długi powinien być odcinek podcastu?

Podcasting przestał być już tylko niszową twórczością i na dobre wpisał się w kanony współczesnych mediów. Nagrywanie podcastu z każdym rokiem zyskuje na popularności i przyciąga coraz to nowych słuchaczy jak i autorów. Coraz więcej osób chce mieć swój podcast. Przed przystąpieniem do nagrywania swoich autorskich audycji warto dobrze przemyśleć formułę w jakiej będziemy je nagrywać. Długość odcinka jest jednym z ważnych tematów nad którym musimy się zastanowić. Jaka właściwie powinna ona być? Może krótka i treściwa, czy raczej dłuższa i uszczegółowiona ? Przyjrzyjmy się zatem jak długi powinien być odcinek podcastu.

Spis Treści

Jak długi powinien być odcinek podcastu?

Co to jest podcast? 

Podcast to rodzaj cyfrowego przekazu medialnego, publikowanego jako regularne odcinki przeważnie w formie audio lub audiowizualnej. Podcasty można pobrać lub odsłuchać online w zależności od preferencji słuchacza. Często dotyczą one konkretnego zagadnienia lub gatunku. Słuchanie podcastów jest pochodną słuchania radia, jednak ma nad nim taką przewagę, że pozwala słuchać dowolnie wybranej audycji bez względu na czas i miejsce. Chcesz nagrać podcast ale nie wiesz jaką długośc powinien mieć odcinek? Zapraszam Cię do daleszej lektury.

Od czego powinna zależeć długość odcinka podcastu? 

Zanim zaczniesz nagrywać swój pierwszy odcinek zastanów się co ma wpływ na jego długość? Wiele czynników m.in. tematyka, styl prezentacji i grupa docelowa. Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, różne podcasty może cechować różna długość odcinków podcastu. Niektóre mają krótkie odcinki trwające kilka minut, podczas gdy inne mogą trwać nawet godzinę lub dłużej.

Każdy słuchacz może mieć również inne preferencje. Wiele zależy od tematu podcastu. Dla kogoś kto uczy się języka obcego, krótki odcinek będzie korzystniejszy, ponieważ pozwoli mu lepiej zapamiętać i przyswoić wiedzę. Dla zawodowego kierowcy lepsza będzie długa audycja, która zajmie mu dużo czasu w trakcie siedzenia za kółkiem. Jak mówi porzekadło, “jeszcze się taki nie narodził, co by każdemu dogodził.”.

Zazwyczaj odcinek podcastu trwający od 20 do 40 minut jest uważany za optymalny. Jest to długość, którą większość ludzi jest w stanie poświęcić na słuchanie podczas codziennych czynności, takich jak dojazd do pracy czy robienie zakupów. Ma to również potwierdzenie w statystykach. Badanie przeprowadzone przez Chartable w 2020 roku wykazało, że średnia długość odcinka podcastu wynosiła około 34 minut. Z kolei patrząc na statystyki zamieszczone na stronie buzzsprout.com/global_stats wynika, że 31% podcastów ma długość odcinków między 20 – 40 minut i stanowią one najliczniejszą grupę.

Jak długi powinien być odcinek podcastu?

Ważne jednak jest, aby dostosować długość odcinka do swojego tematu i stylu prezentacji, tak aby był on jak najlepszy dla Twojej grupy docelowej.

Dlaczego odcinki podcastów nie powinny być zbyt długie?

Zbyt długi odcinek podcastu może zniechęcać słuchaczy, ponieważ wymaga on od nich poświęcenia znacznie większej ilości czasu. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że w naszej zabieganej codzienności każda chwila jest na wagę złota. Największą zaletą podcastów jest to, że mogą stanowić one idealne wypełnienie luki w kalendarzu. Zbyt długi odcinek i konieczność słuchania go na raty dla wielu osób może być nie do zaakceptowania.

Drugim mankamentem związanym z nagrywaniem długiego odcinka jest zrozumienie przekazu. Słuchacze mogą łatwo zgubić wątek lub zniechęcić się do kontynuowania słuchania jeśli odcinek będzie zbyt rozwlekły.

Obecne czasy sprawiają, że każdy chce mieć wszystko i to w tej chwili, podobnie jest z podcastami, ma być jak najlepsza jakość, w możliwie jak najkrótszym czasie. Zbyt długi odcinek może oznaczać, że twórca podcastu nie jest w stanie skondensować swojego przekazu w sposób, który jest skuteczny dla słuchaczy. Krótsze odcinki często są bardziej skupione i jasno prezentują swój przekaz, co jest bardziej atrakcyjne dla odbiorców.

Oczywiście nie jest to regułą. Jeżeli tematyka podcastu tego wymaga, może on być jak najbardziej dłuższy. Ważne, żeby unikać lania wody i zbędnych frazesów. Jeżeli odcinek będzie długi, ale merytoryczny i interesujący to na pewno jego formuła się obroni.

Jaka tematyka najlepiej nadaje się na krótkie odcinki?

Taki format podcastu (do 20 min.) może być dobry dla tematów, które można przedstawić w skondensowanej formie, takich jak aktualności, ciekawostki, porady lub komentarze dotyczące bieżących wydarzeń.

Krótkie odcinki podcastu mogą być również lepsze dla słuchaczy, którzy słuchają podcastów w trakcie codziennych czynności takich jak jazda samochodem, uprawianie sportu, gotowanie, czy robienie zakupów. Takie osoby często mogą nie mieć czasu lub możliwości skupienia się na dłuższym odcinku.

Mogą one okazać się również świetne w podcastach o treści edukacyjnych np. dotyczących nauki języka obcego. Zbyt długa audycja byłaby po prostu zbyt męczący dla słuchacza, natomiast krótki i dobrze przygotowany odcinek poruszający konkretne zagadnienie, świetnie spełni swoją rolę i pozwoli słuchaczowi na maksymalne zaangażowanie się w lekcje.

Jakie nagrywać odcinki: krótkie czy długie odcinki?

To zależy od indywidualnych preferencji i umiejętności prezentera oraz producenta.

Tworzenie podcastu składającego się z krótszych odcinków z jednej strony może być łatwiejsze, ponieważ wymaga mniej przygotowań i pracy ze scenariuszem. Również edycja i produkcja podcastów będą prostsze, ponieważ jest mniej materiału do przejrzenia. Rób krótsze odcinki jeżeli dopiero zaczynasz nagrywanie podcastu. Oswoisz się z procesem, pomyśl jak możesz dzielić się swoją wiedzą. Z czasem możesz tworzyć dłuższe treści.

Z drugiej strony, dłuższy odcinek ma też swoje plusy. Pozwala ono na rozwinięcie tematu w bardziej szczegółowy sposób, co może pozwalać na uwzględnienie większej ilości różnych perspektyw. Dłuższe odcinki również mogą być bardziej angażujące dla słuchaczy i pozwalać na bardziej dogłębne omówienie tematu. W przypadku przygotowywania długiego materiału masz lepszą okazję na niepozostawienie niedomówień. Z kolei w krótkim odcinku, słuchacz czasami może czuć niedosyt.

Podsumowanie 

Nie można podać konkretnego czasu ile odcinek podcastu powinien trwać. Uzależnione to jest od tematyki podcastu i wielu innych czynników o których wspomniałem poprzednio. Długość między 20-40 minut wydaje się jednak najlepsza. Z jednej strony jest wystarczająco długa dla osób słuchających podcastów “w biegu”. Z drugiej strony nawet jeżeli ktoś lubi dłuższe odcinki, to taka długość nie powinna stanowić dla niego dużego problemu, w przeciwieństwie np. do odcinków 5 minutowych. Nigdzie nie jest również powiedziane, że w trakcie swojej twórczości nie możecie zmienić koncepcji i skrócić lub wydłużyć czasu ich nagrywania w zależności od preferencji waszych słuchaczy.

Sprawdź również pozostałe artykuły